Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab

o firmie

W 1981 roku rozpoczęliśmy swoją działalność w dziedzinie rozmnażania roślin in vitro. Od 1984 roku rozmnażamy różne odmiany borówek, a od 1986 roku zajmujemy się mikrorozmnażaniem roślin wrzosowatych przede wszystkim różaneczników, azalii oraz kalmii. Obecnie rozmnażamy: jagody kamczackie, jeżyny wielkoowocowe, maliny, malinojeżyny, świdośliwy i wiele innych. Oferujemy wyłącznie materiał laboratoryjny w plastikowych pojemnikach.

Rozmnażanie in vitro - technologia naszych czasów i przyszłości

Produkcja naszych roślin rozpoczyna się w specjalnych, kontrolowanych warunkach – w laboratorium kultur in vitro (czyli „w szkle”). Istotą kultur in vitro jest przyspieszenie wzrostu roślin w kontrolowany sposób. Stosując starannie dobrane regulatory wzrostu odpowiednio stymulujemy rośliny do rozwoju (np. ukorzeniania się lub wzrostu pąków bocznych). Młode rośliny rosnące w sterylnych warunkach mają zapewnione optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Odpowiednie oświetlenie, właściwie dobrany skład pożywek, specyficzna temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że możliwe jest znaczne przyspieszenie procesu rozmnażania.

Pod koniec 2018 roku zostało otwarte nowe laboratorium. Obiekt o powierzchni 625 m2 i 15 stanowiskach produkcyjnych wyposażony został w nowoczesną technologię usprawniającą produkcję roślin. W swoich zasobach posiadamy około 500 taksonów roślin, gotowych w każdej chwili do wznowienia produkcji. Corocznie jest wprowadzane około kiludziesięciu nowych taksonów i przygotowywane do ewentualnego komercyjnego wykorzystania.